Polski

Polscy bohaterowie polegli w I wojnie światowej i pochowani na cmentarzu w miejscowości  Berbeşti, Maramureș, Romania
 
Miejscowość Berbeşti jest wspomniana w dokumentach począwszy od 1387r, pod nazwą Barbfalwa, a niektóre dokumenty historyczne potwierdzają istnienie szlachty około roku 1361. Wielki historyk Ioan Mihaly de Apsa wspomina tę osadę, po raz pierwszy w Dyplomie z dnia 7 kwietnia 1402 roku, kiedy synowie księcia Balc oraz sędzia Drag otrzymują kilka majątków ziemskich, w tym Berbeşti.
 
Miejscowość Berbeşti znajduje się w woj. Maramures, Romania, na południu od zbiegu rzek Mara i Cosău, tylko 10 km od miasta Sighetu Marmatiei.
 
Przy wejściu od strony Sighetu, zapewnia opiekę nad wsią  "Przydrożna kapliczka  Rednicenilor" zbudowana z dużym  kosztem przez szlachetny ród Rednic z Berbesti rodziny w pierwszej połowie XVIII wieku, który przez elementy składne i jej technikę rzeźbiarską należy do stylu gotyckiego. Ten unikalny zabytek jest jednym z trzech istotnych elementów, które reprezentują cywilizację drewna, wraz z Kościołem i Bramą Maramureşu.
 
Jak twierdził  wielki historyk Nicolae Iorga, który odwiedził naszą wioskę w 1906 roku, "Kapliczka Rednicenilor" została "zbudowana przez więźnia skazanego w czasach dawno minionych" i jest położona tak aby Bóg mógł mieć pod opieką i błogosławić całą wieś.
 
W dniu 8 czerwca 2013 r. Opublikowano monografię wsi Berbeşti pod tytułem "Berbeşti - Wiara, ludzie i tradycje" pana Laurentiu Batin, miezkańca miejscowości.
 
W rozdziale dotyczącym udziału mieszkańców Berbeşti w I wojnie światowej, po szeregu badań zidentyfikowano w starym cmentarzu miejscowości grób (wspólny grób obecnie w złym stanie), w którym jego  spoczywa kilku bohaterów Polaków.
 
Z badań na temat historii tego wydarzenia ustalono, że w miejscowości Berbeşti odbył się konflikt zbrojny pomiędzy ukraińskimi bolszewikami którzy najechali Maramuresz pod koniec grudnia 1918 r. i na początku stycznia 1919 r., a uzbrojoną grupą polskiej armii. W tym konflikcie pięciu młodych Polaków zginęło i zostali pochowani we wspólnym grobie na starym cmentarzu w miejscowości Berbeşti. Ku ich pamięci oraz ku pamięci wszystkich mieszkańców Berbeşti poległych w Wielkiej Wojnie został zbudowany piękny drewniany krucyfiks  (napis na pomniku jest napis w języku polskim i rumuńskim).
 
Na poparcie danych dotyczących polskich bohaterów którzy są pochowani w tym grobie są świadkami starsi obywatele wioski którzy opowiadają co usłyszeli od rodziców obecnych na pogrzebie. Również od nich dowiedziałem się, że około 1945r  odwiedzili ten grób polscy obywatele z Krakowa (przynosząc duże korony z dębu).
 
Najciekawsze i dokładniejsze szczegóły otrzymaliśmy od księdza i profesora Ion Barlea, urodzonego we wsi Berbeşti, Maramuresz 11 stycznia 1883 r., syna księdza z Berbeşti.
 
 Z autobiografii Jana Barlea, spisanej przez historyka literatury i etnologa Iordan Datcu, dowiedziałem się że: "W parafii Calinesti zdarzył się następujący  epizod -  patrol  ukraiński przybył w dolinie Cosău, przechodząc przez Calinesti i parafianie przerażeni poprosili mnie bym przyjął szefa delegacji z białą flagą, co uczyniłem  i w ten sposób oszczędziłem moim wiernym kłopotów. Patrol pozedł dalej, ale w powrocie przy wjeżdzie do Berbeşti, na moście nad rzeką Marą, czekał na nich pułk młodych Polaków, którzy przybyli z Baia Mare i  miało miejsce brutalne zderzenie; w wyniku jeden ukrainiec poległ na koniu i został pochowany na miejscu, wraz z koniem, a spośród młodych Polaków  pięciu padło ofiarami i arcykapłan Peter Barlea pochował ich w zbiorowej mogile. Po jakimś czasie przybyli jednego z  młodych bohaterów z Krakowa, ale zrezygnowali z ekshumacji, ponieważ został on pochowany w zbiorowej mogile"
 
I aby poczuli się bliżej ich kraju, w sąsiedztwie przydrożnego krzyza został umieszczony w 1927 roku polski kamień drogowy wyznaczający granicę między Polską i Maramureszem w  Górach Maramureszu, w pobliżu szczytu Stogu.
Na temat obecności polskich żołnierzy w Historycznym Maramureszu istnieją dokumenty, mapy, znaki tożsamoci polskich oficerów aresztowanych w więzieniu Sighet późniejszy czołowych postaci polskiego państwa - na przykład generała Romana Góreckiego , późniejszego polskiego ministra przemysłu i handlu oraz gubernatora Banku Narodowego księdza Józefa Panasia - polityka zamordowanego przez rosjan w Katyniu; generała lotnika Włodzimierza Zagórskiego został szefem Sztabu Legionu Polskiego itp.
 
 W imprezie która odbyła się 8 czerwca 2013 r. w miejscowości Berbeşti – Maramuresz z okazji poświęcenia kapliczki przy grobie polskich bohaterów oraz requiem w ich pamięci i opublikowania monografii miejscowości  uczestniczyło ponad 500 osób, mieszkańców naszej wsi i wsi okolicznych. Wśród osobistości obecnych byli naukowcy, księdzy, znani rumuńscy aktorzy teatru i kina, historycy i przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich.
 
Zapraszamy do odwiedzenia naszej miejscowości i dwóch wymienionych atrakcji turystycznych.
 
Kontakt:  Batin Laurentiu
Adres e-mail: batin.laurentiu @ yahoo.com